Jauno Līderu vidusskola

Jau maijā “Latvijas valsts meži” visiem Latvijas piektklasniekiem piedāvāja pieteikties meža ekspedīcijā. To izdarīja arī mūsu skolas nu jau sestās klases skolēni.  Pirms došanās LVM organizētajā ekspedīcijā, 6.klasei notika mācību stundas “Dabas resursi un to saglabāšana”,  kurās skolēni, iepazīstoties ar tekstu, meklēja skaidrojumu, kāda ir meža nozīme Latvijā un kā tas ir jākopj, iepazinās ar LVM piedāvāto interaktīvo materiālu par mežu apsaimniekošanu un veidoja plakātus par mežu un tā nozīmi.

Bet 6.septembrī “Meža ekspedīcijā” Ropažos, darbojoties 10 stacijās,  skolēniem bija iespēja noskaidrot, kā meža kopšana notiek realitātē. Mežsargu, inspektoru un citu meža speciālistu vadībā zēni un meitenes  mācījās novērtēt, kuri koki ir piemērotākie sēklu novākšanai,  kā kopt jaunaudzes, izmērīt koka augstumu un vecumu, pēc kādiem principiem tiek retināts mežs. Skolēni apguva iemaņas, kā skaitīt kokus, kā aprēķināt vai meža atjaunošana norit veiksmīgi un veidus kā pasargāt meža audzes no to postītājiem. Iepazīstot  koksnes produktus, jaunatklājums bija aspirīns un ksilīts, kuru ražošanā tiek izmantota vītola miza un bērzu sulas, bet pārsteigums bija fakts, ka 4 sekundēs visā Latvijā koksnes pieaugums ir 1 kubikmetrs. Lielāko prieku skolēniem sagādāja tilta būvēšana pēc Leonardo da Vinči shēmas, izmantojot vien koka dēļus.

“Man patika visi uzdevumi, bet visvairāk tilta būvēšana”(Laura) “Interesanti bija mērīt liela koka garumu, izmantojot 2 īsus kociņus “(Alise)  “Mani pārsteidza, ka tiltu var uzbūvēt bez naglām un skrūvēm!”(Aleksandrs, Kristians, Kristīne, Kristaps,  Romāns, Raivis)  “Man patika, ka mēs visa klase strādājām kā komanda”(Rūdis) “Man patika lasīt čiekurus un mēģināt iegūt precīzu to kopējo svaru. Unikāli bija tas, ka varējām uzcelt tiltu ”(Endijs) “Mēs uzbūvējām tiltu- tas man patika visvairāk! “(Rolands) “Man patika pikniks, tilta būvēšana, koka garuma mērīšana un koku retināšana. Mani pārsteidza tas, ka pelni palīdz kokiem augt”(Anete) “Patika, ka klase nestrīdējās un varējām uzbūvēt tiltu, pa kuru visi varēja pāriet” (Veronika).

Baiba Aizupiete, 6.klases audzinātāja.