Jauno Līderu vidusskola

Ēnu diena, kas šogad norisinājās 12.februārī, kā praktiskās karjeras izglītības un profesionālās orientācijas programma ir nepieciešama mūsu jauniešiem. Darba tirgus attīstības tendences paredz, ka jauniešiem ir jābūt ne tikai apveltītiem ar kādām specifiskām zināšanām, bet arī jāspēj analizēt liela apjoma informācija, jāspēj sarunāties vairākās svešvalodās un no viņiem tiek sagaidīts tas, ko sauc par emocionālo inteliģenci. Turklāt tehnoloģijas ienes ļoti būtiskas korekcijas arī pašu profesiju piedāvājumā, regulāri radot jaunas, vēl līdz šim nezināmas profesijas. Tas viss prasa, lai jauniešiem savlaicīgi būtu iespēja klātienē iepazīties ar profesionālo darba vidi un jau skolas laikā iepazīties ar sev interesējošo profesionālās darbības jomu.

Līgatnes novada vidusskolas skolēni bija izvēlējušies ēnot dažādas profesijas: projektu vadītāju, ugunsdzēsēju, pirmsskolas izglītības iestāžu audzinātājas un auklītes, konditorus, miesnieku, manikīri, veikala vadītāju un pārdevējas u.c.

Lūk, dažas skolēnu atziņas:

Evita: ēnoju ugunsdzēsēju un tuvāk iepazinos ar šo profesiju, varēju parunāties pa rāciju, redzēju, kā ugunsdzēsēju mašīnas ņem ūdeni.

Alise: iepazinu manikīra profesiju, izrādās, šis darbs ir ļoti radošs.

Veronika: gājām ar bērniem ārā, man vajadzēja palīdzēt saģērbties, visi gribēja dot man roku pastaigas laikā.

Megija: man ļoti patika vērot audzinātājas darbu, arī pašai darboties ar bērniem.

Paula: šis darbs man patika.

Emīls, Dāvis un Kristiāns: ēnojām drifta halles darbiniekus. WOLFTRIKE drifta triciklu trase – lielākā iekštelpu drifta trase Latvijā, kas piedāvā izbaudīt kontrolētu sānsīli ar Latvijā ražotiem WOLFTRIKE drifta tricikliem. 3000kv/m liela iekštelpu trase vienlaicīgi var sacensties līdz pat 10 braucējiem. Tas bija lielisks piedzīvojums! Interesanti, cik precīzi un atbildīgi katrs strādā, redzējām profesionāla driftera priekšnesumu. Lai šeit strādātu, nepieciešamas zināšanas latviešu valodā, svešvalodās, matemātikā, fizikā un informātikā.

Patrīcija: konditore cepa tik garšīgas bulciņas! Arī mēs ar Karolinu drīkstējām viņai nedaudz palīdzēt .

Katrs, kurš piedalījās Ēnu dienā, ir guvis apstiprinājumu tam, vai saista izvēlētā profesija vai nē. Nākamajā gadā varēs ēnot citu vai arī to pašu profesiju citā vietā.

 

Karjeras konsultante Ilga Gablika