Jauno Līderu vidusskola

Eiropas Savienības valstu skolotājiem projektu Erasmus+ KA1 ietvaros ir brīnišķīga iespēja izglītoties, gūt pieredzi, dibināt kontaktus, iepazīt citu valstu izglītības sistēmas, viesojoties dažādās valstīs, iepazīstoties ar skolotājiem, apmeklējot dažāda profila izglītības iestādes. Līgatnes novadā ir izveidots izglītības iestāžu konsorcijs, kura ietvaros šajā mācību gadā iespējams piedalīties 4 dažādos kursos.

2020.gada janvārī uz kursiem devās Līgatnes novada vidusskolas direktore Saiva Vītola, projektu koordinatore un skolotāja Aija Ziediņa un Augšlīgatnes PII “Zvaniņi” audzinātāja Paula Rence. Kursi notika Kanāriju salu galvaspilsētā Santakrusa de Tenerife no 12.janvāra līdz 19.janvārim, kursu tēma “Skolu digitalizācija”. Kursus vadīja Igaunijas un Lielbritānijas pasniedzēji. Pedagogu grupa bija liela – 36 klausītāji no 12 Eiropas valstīm. Kursu laikā bija iespēja iepazīties ar skolu digitalizācijas iespējām, risinājumiem, dažādiem stundu vadīšanas un mācību procesa nodrošināšanas rīkiem. Darba procesā katras valsts pārstāvjiem bija arī jāiepazīstina pārējie dalībnieki ar savas skolas un valsts nostāju skolu digitalizācijā; nereti savas prasmes mums bija jāpierāda, veicot elektroniski dažādus mājas darbus un iesniedzot tos pasniedzējiem. Prieks, ka saņēmām tikai atzinīgus vārdus!

Protams, atrodoties tik tālā un skaistā zemē, centāmies arī pēc iespējas vairāk redzēt, ko piedāvā mūžīgā pavasara zeme – Tenerife. Gaisa temperatūra visu gadu ir 200-300C robežās, atšķirība starp siltāko un aukstāko gada mēnesi ir tikai 60C. Ja kalendārā ir rakstīts “janvāris”, tad Tenerifē iestājas ziema,- vietējie staigā siltinātās jakās, šallēs, zābakos, peldas tikai hidrotērpos. Tūristus no vietējiem iedzīvotājiem varēja viegli atšķirt pēc apģērba. Mēs noteikti nesekojām vietējo ģērbšanās tendencēm – mēs izbaudījām sauli, vasaras apģērbu un apm. 250C. Tā kā kursu darba plāns bija diezgan saspringts, tad katru starpbrīdi izmantojām iespēju ķert saules pigmentus āra terasē. Darba dienas beidzās ap plkst. 17.00, tad arī līdz tumsas iestāšanās brīdim katru vakaru mēģinājām ar sabiedrisko transportu aizbraukt un apskatīties to, ko piedāvāja tuvākā apkārtne.

Nedaudz brīvāks laiks bija kursu pirmajā un pēdējā dienā, kad mācībām vajadzēja veltīt tikai pāris stundas, tad arī devāmies garākos pārbraucienos, iepazīstot autobusu satiksmi, shēmas un salas apskates objektus.

Lielu iespaidu atstāja “LORO parks”. Tas nav tikai zooloģiskais dārzs, tas ir mūsdienīgs zinātnes centrs ar apdraudēto sugu pētīšanu, pavairošanu, savainoto dzīvnieku glābšanu. Parkā dzīvniekiem ir, nu cik vien maksimāli var, pielāgoti dzīves apstākļi. Viss tīrs, ļoti gaumīgi iekārtots. Katrs parka stūrītis ir sajūsmas vērts!

Paspējām iepazīties arī ar divām ļoti prātā paliekošām, ainaviskām Tenerifes pilsētām – Garachiko un Masca. Garachiko pilsēta bija viena no turīgākajām Kanārijas salu arhipelāga pilsētām, līdz 18.gs. lielāko daļu pilsētas iznīcināja vulkāna izvirdums. Pilsēta spītīgi atdzimusi no jauna, ceļot vēl stabilākus pamatus uz lavas mēlēm. Lai tiktu uz leģendām apvīto 15.gs. Mascas pilsētiņu (ap 100 iedzīvotājiem), vajadzēja izbaudīt kalna serpentīnu. Kas par skatiem, kādi augi! Tūrisma aprakstos ciematiņš nosaukts par skaistāko ne tikai Tenerifē, bet visās Kanāriju salās. Gidiem patīkot stāstīt, ka tā ir sena pirātu apmetne, bet tā neesot taisnība!

Kursu ietvaros izbaudījām arī organizēto mācību ekskursiju uz Teides vulkāna nacionālo parku. Gleznains brauciens! Lavas kalni, sastingusi uzvārījusies zemes, plaisas… Tāda sajūta, ka vietām milzu traktors ar arklu braucis un nekārtīgi uzaris laukus, kalnu pakājes! Iespaidīgi! Galvenais vulkāna krāteris ir 15 km diametrā, pa to arī ar autobusu pārvietojāmies. Nekad nebūtu domājuši, ka brauksim ar autobusu pa vulkāna krāteri! Taustījām un pētījām lavu. Cik tai ir dažādas nokrāsas un konsistences! Pēc vulkāna apmeklējuma 2 stundas mums atļauj pagozēties melno smilšu (vulkāniskas izcelsmes) pludmalē. Sauļojāmies, peldējāmies un izbaudījām okeāna viļņus! Tenerifē ir arī balto smilšu pludmales, kurās smiltis ir savestas no Sahāras tuksneša.

Šis brauciens noteikti mums paliks ilgi atmiņā, pirmkārt, ar dabas krāšņumu, ar satecējušo lavu okeānā… Otrkārt, protams, ieguvums kursos! Tagad mūsu ziņā ir nodot informāciju saviem kolēģiem un ieviest apgūto mācību procesā. Treškārt, nodibinājām arī kontaktus ar Grieķijas skolu, kuras pārstāvjus jau pavasarī gaidām pie mums ciemos Līgatnē!

 

Līgatnes novada vidusskolas direktore Saiva Vītola