Jauno Līderu vidusskola

Līgatnes novada vidusskolas 9. klases skolēni kopā ar vēstures skolotāju devās uz Amatas novada Melturiem, lai uzzinātu vairāk par iedzīvotāju pretošanos padomju režīmam un nacionālo partizānu, ko sauc arī par mežabrāļiem, dzīves apstākļiem un darbību.

Šeit izveidots privātais muzejs “Mežabrāļu bunkurs”. Te var kaut nedaudz izjust mežabrāļu dzīves gaisotni, apskatīt viņu personīgās mantas, dažādus ieročus un fotogrāfijas. Bunkurs iekārtots, izmantojot bijušo mežabrāļu atmiņu stāstus par dzīvi mežos, slēpjoties un cīnoties par neatkarīgu Latviju.

No gida stāstījuma uzzinājām, ka Latvijas teritorijā nedaudz vairāk nekā 20 tūkstoši nacionālo partizānu darbojās no 1944. līdz 1956. gadam. Tie bija cilvēki, kuri nevēlējās vai nevarēja dzīvot PSRS un slēpās mežos. Tāpēc arī viņi tika saukti par mežabrāļiem. Gida stāstījumu papildināja videofilma, kurā bijuši partizāni dalījās atmiņās par savu līdzdalību cīņās pēc 1945. gada. Jauki, ka šie stāsti iemūžināti filmā, jo to dienu dalībnieku un aculiecinieku vairs nav daudz.

Redzētais un dzirdētais ir labs papildinājums iepriekš vēstures stundās uzzinātajam.

 

Skolotāja Dzintra Upīte