Jauno Līderu vidusskola

Skolotājas Daces Bērziņas vēstule par 7.janvāri Somijā, ko piedzīvo kopā ar projekta ERASMUS+ dalībniekiem:

“Labrīt! Vakar vakarā vēl paspēju pastaigāties pa Joensu, izpildot sev izvirzītu uzdevumu: atrast pilsētas simbolus – kādus izteiksmīgus pilsētvides soliņus ar kādu interesantu dāmu un kungu. Atradu!  Jums jāatrod tie tikai vairs manā fotogalerijā! 😉

Mums šobrīd diezgan auksts – -21 C, bet arī šajā laikā somi brauc ar velosipēdiem. Pilsētā daudz velonovietņu, kuras arī tiek aktīvi izmantotas.

Šodien jādodas visiem projekta viesiem uz skolu, lai iepazītos, iepazītu skolu Joensuun yhteiskoulun lukio un prezentētu savu  izglītības iestādi. Pēc nelielām iepazīšanās sarunām dodamies ekskursijā.  Vispirms apskatām skolotāju istabu ar virtuves aprīkojumu, masāžas krēslu, atpūtas vietām un atsevišķām darba vietām. Ir turpat arī atsevišķas ģērbtuves vīriešiem un sievietēm. Skolēniem gaiteņos ir atsevišķas atpūtas zonas ar mobiliem krēsliem. Skolas ēdnīcā ir arī ieplānota atsevišķa vieta svinībām, ēdamgaldiem ir speciālas virsmas – uzliekot kādu priekšmetu, tas notiek bez skaņas, bet, ja kādu brīdi uz galda kaut kas ilgāk pastāv, paliek nospiedums, bet pēc priekšmeta noņemšanas tas momentā arī izlīdzinās, kā nekas nebūtu bijis. Diskobumba ēdamzālē pie griestiem esot direktora paša izdomājums, lai interesantāka gaismu noskaņa telpā. Mūzikas klasē ir pieejami laikam visi iespējamie mūzikas instrumenti. Sporta zālē, kur brīvo laiku pavada gan skolēni, gan skolotāji, piemēram, skriešanas celiņa priekšā ir arī video ekrāns, kurā, nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm, var vērot dabas skatus. Skolā mācības, ēdināšana skolēniem ir bez maksas. Ir viss nepieciešamais materiālais nodrošinājums. Skolas labiekārtošanai te esot ieguldīti miljoni, jo, piemēram, viens mobilais skolēnu atpūtas krēsls maksā jau ap EUR 1000,-.

Pēc tam sekoja projekta dalībvalstu prezentācijas par izglītības sistēmām, skolām. Mēs esam no Vācijas, Spānijas, Čehijas, Somijas un Latvijas. Somijā izglītības pakāpes līdzīgas kā Latvijā, bet pēc pamatizglītības posma tās ir elastīgākas – var kombinēt. Mācību stundas pamatā beidzās ap vieniem dienā, un tad skolēni dodas uz dažādām ārpusskolas nodarbēm. Skolas darbu un skolotājus dažādas valstiskas institūcijas nekontrolē, bet skola ir atvērta jebkurā brīdī un laikā jebkuram vecākam un viesim. Kā pretstats izrādās Spānija, kur pastāv stingra kontrole no institūciju puses. Somijā skolotāju alga mēnesī ir 3000-4000 EUR. Lai saņemtu lielāko algu, tad nedēļā jānovada 16 mācību stundas, ja esi dzimtas valodas skolotājs, 19 stundas svešvalodu skolotājam, 21 stunda matemātikas, 23 stundas sporta skolotājam un katram vēl + 3 stundas sarunām un tikšanās ar ģimenēm un citu pienākumu pildīšanai. Vācijas skolās  ir diezgan daudz sporta aktivitāšu pēc stundām. Vairākas stundas notiek dabā.

Iespaidi un foto daudz, bet rīt būs nodarbības par digitālajiem mācību līdzekļiem.”